Burç grubu ne demek, burç grubu özellikleri nelerdir?

Hangi burç grubundanım?, Hangi burç hangi grupta? soruları son günlerde önemli konu başlıkları haline gelmiştir. Bugünkü yazımızda; Kaç tane burç grubu vardır?, Burç gruplarının birbirlerine uyumu nasıldır?, Burç grupları neye göre belirlenir? sorularını sizler için cevaplayacağız.

Haydi başlayalım..

 

Burç grubu ne demek?

Astrolojiye göre burçlar 4 elemente dayanarak gruplara ayrılır. Bu gruplar, “Ateş, Hava, Su ve Toprak”tır. Kişinin burcu hangi elementte (grupta) ise onun; yaradılışını, doğasını ve genel özelliklerini belirler.

 

Burç grupları neye göre belirlenir?

Yunan felsefesine dayanarak burçların grupları:

ATEŞ – Ahlak

HAVA – Akıl

SU – Ruh ve estetik

TOPRAK – Fiziksel olan bütün özellikler

şeklinde ilişkilendirilmiştir.

 

Hangi burç hangi grupta yer almaktadır?

Astrolojinin belirlediği grupların her birinde 3 burç bulunmaktadır. Hangi burç hangi gruptadır görelim:

ATEŞ grubundaki burçlar: Koç, Aslan ve Yay

HAVA grubundaki burçlar: Terazi, Kova ve İkizler

SU grubundaki burçlar: Yengeç, Akrep ve Balık

TOPRAK grubundaki burçlar: Terazi, Kova ve İkizler

 

Burç gruplarının (elementlerinin) genel özellikleri nelerdir?

Dört grubun (elementin) genel özellikleri şu şekildedir:

Ateş grubunun (elementinin) genel özellikleri:

Ateş grubu kişileri fiziksel manada, cana yakınlık, ve vücut ısıları konusunda, gruplarının da adı gereği çok sıcaktırlar. Bu özelliklerin yanı sıra ateş grubu kişileri kolayca sevebildiğimiz, kolayca kanımızın kaynayabildiği ve kolay bir şekilde aşık olabildiğimiz fakat gittiklerinde de en çok canımızı acıtan kişilerdir.

Ateş grubu kişilerini öfkelendiklerinde kontrol etmeniz çok zordur, hatta kontrol bile edilemez derecededirler. Ve bazen sinirlendikleri kişi siz olmasanız bile size bile bunu yansıtabilirler. Her ne kadar öfkelendiklerinde kontrol edilemez olsalar da, mutlu oldukları zamanlarda cesaretleri, yaratıcı ilhamları ve pozitif enerjileri ile yüzünüzü aydınlatabilirler. Ayrıca etraflarındaki insanlara yol gösterebilirler fakat kendi yollarını bulamazlar ve kendi yollarını bulamasalar bile kimseden asla yardım istemezler.

Ateş grubu kişileri; enerjisi yüksek, hevesli, yaratıcı, cesur, iyimser ve ilham veren kimselerdirler. Asla bitmeyen enerjileri ve hayatı yaşarken bitmeyen çocuksu biçimde hevesleri vardır. Kötü niyetle hata yapmazlar fakat bazen doğaları gereği hata yapabilirler, kendilerini kontrol ve disipline etmekte zorlanırlar. Fazla duygusallığı sevmezler, herhangi bir konuya fazla duyarlı değillerdir.

 

Hava grubunun (elementinin) genel özellikleri:

Hava grubu burçları en akıllı, en düşünür ve yönetici burçlardırlar.

Hava grubu kişileri akılcı, çok yönleri olan, hızlı, konuşkan ve uyanık kişilerdirler. Aynı zamanda çok meraklı ve yenilikçidirler. Tatlılıkları ile kişilere istediklerini yaptırabilir, zor durumlarda ise becerileri ile zorlukların üstesinden gelebilirler.

Hava grubu kişileri bilgi işlemcidirler. Bilgi toplamayı ve yaymayı severler ve çok sosyal kişilerdirler. En az duygusal ve en tarafsız kişilerdirler. Her insana mesafe koyar ve böylece herkesle verimli çalışırlar. Kimseyle yoğun şekilde çalışmak zorunda olduklarını da hissetmezler. Anlatan bir kişiyi dinlerler fakat yine kendi bildiklerini okurlar. Kültürel beceriyi önemserler ve görüşlerine önem verilmemesinden korkarlar.

 

Su grubunun (elementinin) genel özellikleri:

Su grubu kişileri bazı zamanlarda çok masum bazı zamanlarda ise çok vahşi olabilirler. İçlerindeki bir duygu ne kadar ağır olursa olsun asla dışarıya belli etmezler. Kendilerini yavaş yavaş açarlar, onları bir anda tanımak ve anlamak kolay değildir.

Su burcu kişileri aşık olduklarında kişiye tam kalpleriyle bağlanır ve çok severler. Diğer burç kişilerine kıyasla çok duygusaldırlar. Ayrıca çok hassas ve romantiktirler. Çok güçlü sezgileri vardır. İnsanlara ve kendilerine değer verirler.

Su burcu kişileri ortamın havasına göre değişirler örneğin mutlu bir an olursa mutlu olur; üzücü durumlarda da üzülürler. Hayal güçleri çok gelişkindir. Sanat olarak; resim, müzik, fotoğrafçılık, edebiyat ve dansla ilgilenmeyi severler. Sezgileri güçlüdür.

 

Toprak grubunun (elementinin) genel özellikleri:

Toprak grubu kişileri kendi hayatlarını altyapı oluşturarak ve biçim vererek yönetirler. Üreticidirler ve aynı zamanda bir şeyi düşünmek yerine direk uygulamayı seçerler. Yaptıkları işin tüm evrelerini iyi kavrarlar ve bir işi yaparak bütçe çıkarmayı çok severler. Kendilerini yaptıkları işe adadıkları, pratik oldukları ve kaynakları iyi kullandıkları için çoğu zaman başarılı olurlar.

Toprak grubu kişilerinin kavrama yetenekleri, gerçekçi olmaları, dakiklikleri ve zamanlamaları diğer burç grubu kişilerine göre son derece daha iyidir. Sadık, sabırlı ve dengelidirler. Ani kararlar almaz veya vermezler, her adımlarını düşünerek atarlar. Para, zaman ve enerjilerini asla boşa harcamazlar çok tutucudurlar. Geleceğe dair ve uzun vadeli planlar yaparlar. Son derece hırslı, kuvvetli ve kararlı duruşları ile istedikleri her konuda çok başarılı olurlar.

 

Burç gruplarının birbirlerine uyumları nasıldır?

 

ATEŞ Grubu & ATEŞ Grubu uyumu:

Ateş ve Ateş grubu uyumu cinsel açıdan heyecan vericidir. Çünkü iki grupta güçlü ve yaratıcı burçlardan oluşurlar. Ateş burçlarında bir sıkıntıda önde olmak için yarışmalar olur, hiçbiri bir adım geride kalmak istemez ve ateşin daima iyi bir kontrole ihtiyacı vardır, aksi halde morali düşer ama çokta ilgi görürse kontrolden çıkar.

 

ATEŞ Grubu & HAVA Grubu uyumu:

Her ikisi de kötümserlik ve tedbirden hoşlanmazlar, eğlenceyi, toplumsal etkileşimleri ve yeni düşünceleri severler. Bu nedenle ikisi de iyi bir ikili olabilirler. İkisi de birbirleriyle iletişim kursalar bile Hava büyük bir tutkuyu besleyemez, Ateş ise duygularından ayrı kalamaz. Bütün bunlara rağmen Ateş & Hava, Ateş & Toprak ve Ateş & Su uyumundan çok daha mantıklıdır.

 

ATEŞ Grubu & SU Grubu uyumu:

Ateş ve Su ilişkisi her açıdan çok zordur. Ateş sıcakkanlı, doğal ve duyguları dışa dönüktür. Su ise pasif, daha yumuşaktır. Suyun duygusal beslenmeye ve anlayışa ihtiyacı vardır. Ateş burçları düşüncesiz ve bencildirler fakat kolayca bir şeyi affedip unutabilirler. Su burçları ise aşırı duyarlı, savunmasız ve incindiklerinde asla unutmayan burçlardır. Ateş suyun ruhunu değiştirememesine kızar, su ise ateşin bencil ve antipatik olduğunu düşünür. Bu yüzden de sonuç olarak ilişki sorunlar yüzünden yıpranır.

 

ATEŞ Grubu & TOPRAK Grubu uyumu:

Ateş ve Toprak grubu eğer dengede olurlarsa çok iyi bir uyum yakalayabilmeleri söz konusu olabilir. Fakat davranışları ve yargıları çok farklı olsa da, ikisi de diğerinin yeteneklerinden yararlanabilir.

Her ikisi de, yaklaşımların tek doğru olduğuna inanır ve diğerini değiştirmeyi başaramazlarsa birbirlerinden uzaklaşırlar, ateş soğur ve toprak küser. Fakat eğer emek, bilinçlilik ve ödün varsa, Ateş & Toprak uyumu karşılıklı destek ve başarıyı getirebilir.

 

TOPRAK Grubu & TOPRAK Grubu uyumu:

Toprak ve Toprak uyumu çok inişli çıkışlı olmaz. İkisi de beraberlerken birbirlerine destek, saygı ve güven getirirler. Genelde beraberlikleri hayat boyu sürer. İlişki güçlü bir şekilde bedensel olduğu için, Toprak ve Toprak cinsel birleşmede doyurucudurlar. Toprak burçları, duygusal ihtiyaçlarını bastırmaya çok meyillidirler bu nedenle de romantik etkilere karşı çok hassastırlar. Toprak ve Toprak burç uyumları sorumluluğun farkındadırlar. Sonuçta ikisi arasındaki ilişki doyurucu ve teşvik edici olacaktır.

 

TOPRAK Grubu & HAVA Grubu uyumu:

Toprak ve Hava uyumu, tıpkı Ateş ve Su uyumu gibi zor olabilir. Toprak grubu genelde hava grubunu yüzeysel ve güvenilmesi zor olarak bulur. Hava grubu da toprak grubunun gerçekçi ve tutucu yaklaşımından sıkılır. Hava, toprak eşinin romantizmden veya incelikten yoksun olduğunu ve bedenini düşündüğünü hisseder. Buna karşı toprak, havanın hayal gücünden yoksul olmasını ve bedensel uyarılara tepki göstermemesi yüzünden engellenir. Toprak ve Hava uyumu iş ilişkilerinde iyidir. Hava, toprağın zihinsel tembelliğini ayağa kaldırır ve onun aklını başından alır. Toprak ise havanın hayal gücünü gerçekleştirir.

 

TOPRAK Grubu & SU Grubu uyumu:

Toprak ve Su ilişkisi iyi yürür. Toprağın güvenilirliği ve sabitliği, suyun savunmasızlığı ve güvensizliği için inanılmaz derecede mükemmeldir. Toprak ve Su ilişkisinde bir araya geldiklerinde kötümserlik ve kuşku görülebilir. Toprak ve Su grubu uyumu bedensel yönden iyidir. Su kendisini emniyette hisseder ve böylece duygusal güvenliği onun cinsel anlatımını serbest bırakır.

 

HAVA Grubu & HAVA Grubu uyumu:

Hava ve Hava gruplarının ilişkilerinde iki havalı kişi başlangıçta birbirleri tarafından zihinsel açıdan teşvik edilip kıskanılacak bir ilişkiye sahip olabilirler ve düşünceleri hiçbir zaman gerçekleşemediğinde zamanla birbirlerine laf atarlar ve birbirlerini çok konuşup, az iş yapmakla suçlayabilirler. Fakat ilişki aşırı romantiktir. Hava ve Hava çiftleri genellikle iyi bir sosyal hayata sahiplerdir. Fakat hava grubu aşırı hareketli olduğunda, Hava ve Hava grubu ilişkisi ayrılma riski taşıyabilir fakat ev dışı etkinliklerde aralarında bir anlaşma yapılırsa, arada bir yapılan hatalar çiftlere zarar vermez.

 

HAVA Grubu & SU Grubu uyumu:

Hava ve Su grubu ilişkilerinin ilk aşamaları ilginç olabilir. Hava suyun ruhsal hareketlerini çözmeye çalışacaktır. Su ise havanın büyüleyici konuşması ve parlaklığı ile büyülenecektir. Ama bir zamandan sonra daha önce kendini göstermeyen öncelikler kendilerini göstermeye başlayacaklardır. Hava ve Su ilişkisinde kişiler, eğer birbirlerinin karakterlerini iyi tanıyabilirlerse, ortaya iyi bir ilişki çıkabilir.

 

SU Grubu & SU Grubu uyumu:

Su ve Su grubu ilişkilerinde duygusal uzaklık ve duygu yoksunluğu sorun olmaz. Bu durum gerçekte ise birbirlerine gösterdikleri aşırı duyarlılık ilişkiyi batırabilir. Her ikisi de geçmişe bağlılardır ve genelde yanlış olan konu duygusal soğukluk ve bedensel kabul etmemedir. Yoğun benzerlikler her ilişkide olduğu gibi çatışma ve gerilimlere neden olabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.