Burç nedir, nasıl bulunur?

Burçlar nasıl ortaya çıktı, hangi burç hangi aya ait? soruları son günlerde önemli konu başlıkları haline gelmişlerdirler. Bugünkü yazımızda burçlar nelerdir, burçların tarihi nasıl, burç nasıl bulunur? sorularını sizler için cevaplayacağız.

Haydi başlayalım..

 

Burç ne demek?

Burç kelimesinin 2 anlamı vardır. Birinci anlamı “kale duvarlarına yapılmış kule” demektir. İkinci anlamı ise (konumuzun ele aldığı anlam) “burçlar kuşağı üzerinde bulunan 12 takım yıldızına verilen ortak ad” demektir.

 

Burçlar nasıl ortaya çıktı? Burçların tarihleri nasıldır?

Bütün burçların oluşum şekilleri ve tarihleri şu şekildedir:

 

KOÇ BURCU: Koç burcu baharın müjdeleyicisi olarak görülür. Yunan mitolojisine göre burcun tarihi, “Argo adlı gemide İason ve Argonotların, Altın Post’u ele geçirmek istemeleri ve sefere çıkmalarına dayanır. Altın Post’u taşımakta olan Koç, onlara ulaşmadan önce gökyüzüne çıkar ve Koç takımyıldızında parlamaya devam eder.” şeklindedir.

 

BOĞA BURCU: Boğa burcunun tarihi, “Tanrı Zeus, Prenses Europe’i Girit Adası’na kaçırmak istemektedir. Kaçırmadan önce ise altın boynuzları olan, öfkeli bir boğa şeklinde göklerde dolaşmaya başlar. Europe ve boğa, denizde yüzerek kıyıdan uzaklaşırlar ve daha sonra gökyüzüne doğru yol alırlar. Artık ikisi de koca göğü aydınlatmak için takımyıldızındadırlar.” şeklinde bilinmektedir.

 

İKİZLER BURCU: İkizler burcunun tarihi, “Sparta kraliçesinin iki oğlu vardır. İsimleri Castor ve Pollux’dur. Oğullarından Pollux ölümlü, Castor ise ölümsüzdür. Birbirlerine olan sevgilerinin, dostluklarının ve birbirlerine sımsıkı sarılmalarının sonsuza dek sürmesi için Tanrı Jupiter tarafından Gökyüzüne çıkarılmışlardır. Gökyüzüne çıkarılan iki genç kardeş artık koca göğü aydınlatmak için takımyıldızındadır.” şeklindedir.

 

YENGEÇ BURCU: Yengeç burcunun tarihi, “Herkül adlı kişiye Miken kralı tarafından on iki adet görev verilmektedir. İkinci sıradaki görevde canavar olan Hidra’yı öldürmesi gerektiği yazar. Savaş sırasında Herkül’ün ezeli düşmanı olan Tanrıça  Hera, Herkül’ün dengesini yitirmesi için ayaklarına yengeç gönderir, fakat başarılı olamaz. Hidra’nın ölüm sırasında göğe çıkmakta olan takımyıldızına yengeç denir.” şeklindedir.

 

ASLAN BURCU: Aslan burcunun tarihi, “Roma mitolojosinde Lion, Ay’dan gelmektedir. Herkül’ün on iki adet olan görevinden birincisi Lion’u öldürmektir. Herkül, Lion’u öldürür ve gökyüzüne gönderir.” şeklindedir.

 

BAŞAK BURCU: Başak burcunun tarihi, “Güzelliği temsil eden Erigone, babası olan İcarus’un ölümüne dayanamaz ve kendisini öldürür. Tanrılar Eigone, çok sevdiği babası ve köpeğini gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius olarak göğe gönderirler.” şeklindedir.

 

TERAZİ BURCU: Bütün burçlar arasında canlı olan bir varlığı temsil etmeyen tek burç, Terazi’dir. Terazi burcunun tarihi, “Romalılar döneminde gece ile gündüz eşit duruma geldiklerinden dolayı Terazi, denge ve eşitlik anlamıyla kabul edildi. Milattan önce 43’de Terazi burcunda görülmekte olan kuyruklu yıldız, Roma kralı Yüce Sezar’ın öldürülüşünün habercisi olarak bilinirdi.” şeklindedir.

 

AKREP BURCU: Akrep burcunun tarihi, “Zehirli olan Akrep, avcı Orion’u öldürür. Bu yüzden de Akrep gökyüzüne yükselirken, Orion takımyıldızı tam tersi olarak ufkun altına iner. Bu nedenle ikisi bir arada gökyüzünde bulunmazlar.” şeklindedir.

 

YAY BURCU: Yay burcunun tarihi, “Yunan mitolojisinde, Tanrı Pan’ın oğlu Crosus, okçuluğu icat etmiştir. Yarı insan ve yarı at şeklindeki Crosus, elindeki ok ve yayı akrebin kalbine doğru doğrultmuştur.” şeklindedir.

 

OĞLAK BURCU: Burcun tarihi Babiller’e dayandığı için, Oğlak burcu çok zengin ve en eski olan burçlardan birisidir. Oğlak burcunun tarihi, “Hermes’in oğlu olan Pan, oğlakların toynak ve boynuzlarıyla müzik yapan, çobanların ve su perilerinin tanrısıdır. Akla gelebilen bütün vahşi yerler onun evidir. Pan, kılık değiştirdi ve suya atladı. Atladığı su da canavar Typhon’u öldürmek için beklemeye başladı. Canavar Typhon geldiğinde kaçmaya çalıştı ve bu sırada vücudunun yarısı su altında olduğu için, yarı boğa ve yarı balık şeklini aldı.” şeklindedir.

 

KOVA BURCU: Kova burcunun tarihi, “Yunan mitolojisinde Uranüs, dünyayı yaratan şuur olarak bilinir. Zeus, genç çoban Ganymed’i tanrılara içecek sunmak üzere Olympus dağına kaçırır. Çoban Ganymed tanrılara şarap dağıtmakla görevlendirilir.” şeklindedir.

 

BALIK BURCU: Balık burcu zarif, hassas ve duygusal olduğu için Roma mitinde Aşk tanrısı olan Venüs ve Cupid, Yunan mitinde ise Afrodit ve Eros’tan geldiğine inanılır. Balık burcunun tarihi şöyledir, “Venüs ve Cupid, kendilerine doğru ateş atan bir canavar tarafından kovalanıyorlardı. Kendi kendilerine canavar denize giremez diye düşünerek kendilerini balığa dönüştürdüler ve denize atlamadan önce kendilerini bir iple birbirlerine sımsıkı bağladılar.” şeklindedir.

 

Burç nasıl bulunur? Burcumu nasıl bulabilirim?

Burçlar aylara göre aşağıdaki şekilde ayrılmışlardır. Hangi ayın hangi gününde doğduğunuzu biliyorsanız hangi burç olduğunuzu kolayca bulabilirsiniz.

Koç:
21 Mart ve 20 Nisan dahil, 21 Mart – 20 Nisan tarihleri arasında doğanlar KOÇ burcudurlar.

Boğa:
21 Nisan ve 20 Mayıs dahil, 21 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında doğanlar BOĞA burcudurlar.

İkizler:
21 Mayıs ve 21 Haziran dahil, 21 Mayıs – 21 Haziran tarihleri arasında doğanlar İKİZLER burcudurlar.

Yengeç:
22 Haziran ve 22 Temmuz dahil, 22 Haziran – 22 Temmuz tarihleri arasında doğanlar YENGEÇ burcudurlar.

Aslan:
23 Temmuz ve 22 Ağustos dahil, 23 Temmuz – 22 Ağustos tarihleri arasında doğanlar ASLAN burcudurlar.

Başak:
23 Ağustos ve 22 Eylül dahil, 23 Ağustos – 22 Eylül tarihleri arasında doğanlar BAŞAK burcudurlar.

Terazi:
23 Eylül ve 23 Ekim dahil, 23 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında doğanlar TERAZİ burcudurlar.

Akrep:
24 Ekim ve 22 Kasım dahil, 24 Ekim – 22 Kasım tarihleri arasında doğanlar AKREP burcudurlar.

Yay:
23 Kasım ve 21 Aralık dahil, 23 Kasım – 21 Aralık tarihleri arasında doğanlar YAY burcudurlar.

Oğlak:
22 Aralık ve 20 Ocak dahil, 22 Aralık – 20 Ocak tarihleri arasında doğanlar OĞLAK burcudurlar.

Kova:
21 Ocak ve 18 Şubat dahil, 21 Ocak – 18 Şubat tarihleri arasında doğanlar KOVA burcudurlar.

Balık:
19 Şubat ve 20 Mart dahil, 19 Şubat – 20 Mart tarihleri arasında doğanlar BALIK burcudurlar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.