Yüksek Maaşlı Vasıfsız Meslekler

Yüksek Maaşlı Vasıfsız Meslekler. Bu yazımızda yüksek maaşlı vasıfsız mesleklerden bahsedeceğiz. Aylık ücreti oldukça yüksek olup eğitim gerektirmeden hemen herkesin yapabileceği pek çok iş bulunmaktadır. Günümüzde belli bir mesleğe sahip değilseniz, iyi bir ücret almak gerçekten zor. Özellikle çok sayıda işçinin bulduğu ülkemizde, sizin yapmadığınız pek çok işi, daha düşük ücrete yapabilecek bir sürü insan varken. Fakat tüm bunlara rağmen, hala ücreti oldukça yüksek olan ve eğitim gerektirmeden hemen herkesin yapabileceği pek çok iş var.

Yüksek Maaşlı Vasıfsız Meslekler
Yüksek Maaşlı Vasıfsız Meslekler

İnşaat İşçiliği 

Yüksek maaşlı vasıfsız meslekler içerisinde dünyanın en tehlikeli mesleklerinden birisi olan inşaat işçiliği son derece yüksek maaş alınabilen bir meslektir.  Üstelik günde 8 saat çalışarak kanunlara riayet eden bir meslektir. Hiçbir tecrübesi olmayan inşaat işçileri günde 500-750 lira kazanırken, sadece bir yıllık deneyim bu ücreti 800 liraya kadar çıkartabiliyor. İnşaat işçiliği, özellikle para biriktirme ihtiyacı olanlar için hala iyi bir iş.

Taksici 

Taksici olmak için sadece bir ehliyet sahibi olmanız yeterli, başka hiçbir şey gerekmiyor. Günümüz şartlarında bir taksici haftada 70 saat çalışıyor olsa da karşılığında aldığı ücret verilen emeğe değiyor. Ortalama bir taksici günde 500 lira ile 1000 lira arası değişen ücretler alıyor. Ayda ortalama kazanç 30 bin lirayı bulabiliyor.

Dublör 

Dublör, biraz daha tehlikeli sahneleri oynayan figüran oyunculara verilen isimdir. Tehlikeli sahnelerin karşılığında önemli ücretler alabilirler. Örneğin, bir binanın 7. Katından atlama sahnesi için 30-40 bin TL gibi ücretler alırken, bir köpek tarafından yaralanmak, trafik kazası rollerinde oynamak da yaklaşık 5-10 bin TL’ye varan ücretler alınabiliyor. Dublörler asla aylık maaş almazlar, fakat çıkan role göre bir ayda 50 bin lira da kazanabilirler, hiç de kazanmayabilirler. Kısaca bu durum oynanan role göre değişmektedir.

Akşam Temizlikçisi 

Saat 17.00-18.00’de bir ofisi temizlemeye gider misiniz, çoğu insan gitmiyor. Sebebi ise saatlerinin uyuşmaması ve uzun vadeli bir iş olmayışı. Bu alanda çalışacak birini bulmak zor olsa da günlük kazanılan ücretler 500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Plazada Cam Temizleyicisi 

15.000 TL’ye varan maaşlar alabilen bu kişiler, çok tehlikeli bir mesleği icra etmekteler. 40-50-60 katlı plazaları temizlemek gerçekten zor bir iştir. Üstelik çok tehlikelidir.  Bu işi icra edenler genellikle sözleşmeli olarak çalışıyorlar ve aldıkları maaş 12.000 TL ile 15.000 TL arası değişiyor.

Garsonluk 

Türkiye’de hala popüler bir öğrenci mesleği olarak görülüyor, zira 40-50 yaşındaki birinin bu kadar aktif bir iş temposuna ayak uydurabilmesi pek mümkün değil. Garsonluk maaş olarak dolgun olmasa da bahşişleri yüz güldürüyor. Fazla iş yapmayan yerlerde bile garsonlar günde 500 lirayı bulabilen bahşişler alabiliyorlar. Ortalama bir garsonun günlük aldığı ücret 300 ila 750 lira arasıdır, fakat iyi bir restoranda iseniz bahşişlerle beraber bu kazanç 700-750 liraya kadar çıkabiliyor. Düzenli olarak işlek yerlerde çalışan garsonlar ayda 15 bin liraya kadar para kazanabiliyorlar.

Gemi Personeli 

Gemide çalışmak çok zordur, zira bir gemi 3-4 ay boyunca seferden dönmeyebilir. Bir gemi personeli, karada kazandığı paradan en az 2 kat daha fazla para kazanabilir. Buna gemideki tüm personeller dahildir, temizlik görevlisi, aşçı, bulaşıkçı, garson vs.  Gemilerde çalışan garsonlar 15 bin lira civarında ücret alırken, temizlik görevlileri ise 12 -18 bin lira arası maaş almaktadır.

Tır ve Uzun yol Otobüs Şoförü  

Tırlarda ve otobüslerde uzun yol yapan şoförler, oldukça iyi maaş alabilirler. Her ne kadar bu işi yapmak için ehliyet gibi bir vasıf gerektirse de yine de bu meslekleri listemize eklemek istedik. Ortalama bir tır şoförü, Türkiye şartlarında asgari ücretin iki veya iki buçuk katını kazanabiliyor.  Yine aynı şekilde bir otobüs şoförü de 15.000 TL maaş artı harcırah şeklinde opsiyonlarla çalışabiliyorlar. Sonuç olarak uzun yollarda çalışan şoförler ayda 15000 TL ile 8500 TL arası gelir elde ediyorlar.

Özel Şoför 

Kişiye özel olarak şoförlük yapan, onu istediği yere götüren kişiler, özel şoför olarak adlandırılırlar. Çalıştıkları kişiye göre değişen ücretler alan özel şoförler, 10 bin TL ile 30 bin TL arası değişen ücretler kazanabilirler. Özel şoförlük mesleği, özellikle ciddi referans gerektiren, referanslarla girilebilen bir iştir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.