Telefonun Ne Zaman Üretildiğini Öğrenme, Samsung, İphone vs

Telefon hakkında internette en sık sorulan sorulardan biri de telefonun ne zaman üretildiğini öğrenme konusudur. Bu makalemizde Samsung, Iphone, Huawei, Xiaomi, Sony vb. marka telefon modellerinin ne zaman üretildiğini yani ne zaman piyasaya çıktığını ve hangi ülkede üretildiğini kolayca öğrenebileceksiniz.

Telefonun ne zaman üretildiğini öğrenme. Dünya genelinde telefonlar üretildikten birkaç ay sonra satışa sunulmaktadır. Ancak eski bir telefon modeli satın alıyorsanız telefonun ne zaman üretildiğini öğrenme sorusunu sormanız oldukça doğaldır. Çünkü bu telefonlar model ilk çıktığı zaman üretilmiş olabilir. Hal böyle olunca kimse bu telefonları satın almak istemez. Telefon markaları, telefonları hangi tarihte üretildiğini gösteren bir kod basmaktadır.

Telefonun Ne Zaman Üretildiğini Öğrenme, Samsung, İphone vs
Telefonun Ne Zaman Üretildiğini Öğrenme, Samsung, İphone vs

  

Telefonun üretim tarihi ve üretim yılı seri numaralara işlenmiştir ve bu numaranın içinde telefonunuzun ne zaman üretildiğini görebilirsiniz. Bu kodlar genellikle s veya n harfleriyle başlamaktadır. Örneğin satın aldığınız telefonun seri numarası 601 ile başlamaktaysa, bu o telefonun 2016 yılında, ay olarak ise ocak ayında üretildiğini ifade etmektedir. Seri numarası 912 ile başlayan bir telefon ise 2019 yılının aralık ayında üretilmiş bir cihazdır.  

Eğer telefonunuzun kutusu yok ise ne yazık ki seri numarasından telefonun üretim tarihi bilgisine ulaşmanız mümkün değildir. Hal böyle olunca tabii ki uygulayabileceğiniz başka bir yöntem de bulunmaktadır. Bu yöntem de telefonun arka kapağını açarak batarya üzerinde bulunan İMEİ numarasına bakmaktır. İMEİ numarasından telefonun üretim tarihini öğrenme mantığı da seri numarası gibi işlemektedir. İMEİ numarası 912 ile başlıyorsa telefonunuz 2019 yılının aralık ayında üretilmiş demektir.

Telefonun Hangi Ülkeye Ait Olduğunu Öğrenme 

Akıllı telefonlar üretilirken, hangi ülkede üretildikleri belli olsun diye bu cihazlara farklı farklı yazılımlar yüklenmektedir. Bu yazılımlara bakılarak telefonun hangi ülkeye ait olduğunu öğrenme işlemi gerçekleştirilebilir. Örneğin bir telefon ülkemizde üretilmişse yazılımında TR- ATUR- ATR- 6TUR gibi ifadeler gözlemlenir.  

Telefonun hangi ülkede üretildiğini öğrenme işlemi için öncelikle telefonun ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Burada genel ayarlar seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Burada karşınıza “Telefon Hakkında” veya “Telefon Bilgileri” seçeneği karşınıza gelecektir. Bu seçeneklerden birine tıkladığınızda yazılım bilgileri alanına girin. Yazılım bilgileri alanında program versiyonu bilgilerini inceleyerek telefonunuzun hangi ülkede üretildiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca tüm bu bilgileri telefonunuzun kutusunda da bulabilirsiniz. Telefonunuzun üretildiği ülkenin kodu telefon kutusunda da yer almaktadır. 

Bazı kişiler telefonlarına yeni yazılım yükleyebilirler ve telefonlarının kutusu da bulunmayabilir. Böyle bir durumla da karşı karşıya kalındığında telefonun üretim yerini öğrenme seçeneği bulunmaktadır. Telefonunuza bir program indirerek ve kurarak siz de telefonunuzun nerede üretildiğini öğrenebilirsiniz. Telefonunuza indirmeniz gereken programın adı “Phone Production İnfo” isimli programdır. Bu uygulamayı indirip telefonunuza kurduğunuzda telefonunuza ait bütün bilgileri program üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.